Imbir to roślina występująca głównie w Azji, na Wyspach Oceanu Spokojnego, w Indiach, Ameryce Południowej czy Afryce. Już w starożytnych Chinach imbir cieszył się uznaniem rośliny, która łagodzi objawy wielu chorób. Dzisiaj imbir stosowany jest jako przyprawa do potraw i bardzo skuteczne lekarstwo na przeziębienie czy mdłości.
Imbir ma intensywny aromat i ostry, słodko-gorzki smak. Najczęściej spotykany i używany jest w postaci świeżej (korzeń), rzadziej występuje suszony korzeń imbiru jako zioło. W Polsce bardziej powszechna jest wersja sproszkowana, mająca inne działanie niż forma suszona. Imbir doskonale sprawdza się w różnych potrawach w połączeniu z takimi przyprawami, jak: goździki, kardamon, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, cynamon czy liście laurowe.
Właściwości imbiru:
- Ułatwia trawienie. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego.
- Łagodzi mdłości, wzmaga apetyt.
- Zmniejsza agregację (zlepianie) płytek krwi, chroni przed tworzeniem się zakrzepów. Jest niezbędnym dodatkiem do menu osób z podwyższonym cholesterolem.
- Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne.
- Leczy migreny. Regularnie stosowany zmniejsza częstość i ilość ataków, łagdzoi też towarzyszące im mdłości.
- Działa przeciwobrzękowo. Zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie moczopędne.
- Zwiększa koncentrację i wydajność umysłową, bo poprawia ukrwienie mózgu.
- Polepsza krążenie krwi, wspaniale rozgrzewa cały organizm. W medycynie chińskiej uchodzi za „gorący”, powodujący ogień w ciele.
- Tam, gdzie rośnie, czyli w tropikalnej Azji, używa się go jako afrodyzjak.
Solidną dawkę świeżego imbiru znajdziecie w naszej zupie krem z marchwi z imbirem.