warzywa-w-diecie

Dieta wspomagająca pamięć i koncentrację.

Wakacje są okresem, w którym ubywa nam obowiązków. Nie uczęszczamy do szkoły, nie mamy zajęć na uczelni, trwa sezon urlopowy. Jednak już za chwilę część z Was rozpocznie rok szkolny albo akademicki, wracając do regularnej pracy i wzmożonego wysiłku intelektualnego. Istnieje kilka czynników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, m.in. odpowiednia ilość snu, ruch oraz zbilansowana dieta. Co ciekawe, w organizmie, któremu nie dostarczono wystarczającej ilości składników odżywczych, neurony będą słabiej przewodzić impulsy nerwowe. W konsekwencji może to wywołać problemy z pamięcią i koncentracją.

Najtrudniej odgadnąć, którego składnika może brakować w naszej diecie. Dlatego warto postawić na zbilansowane i pełnowartościowe posiłki (bogate w białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, sole mineralne i substancje balastowe), a jeśli to nie pomoże – udać się na badania.

Co jeść, żeby lepiej przyswajać wiedzę?

Węglowodany złożone

Znajdują się w ziarnach zbóż, nasionach, kukurydzy, makaronie, razowym pieczywie, kaszach czy ziemniakach, warzywach strączkowych i bogatych w skrobię. Zawierają błonnik, dzięki czemu czas ich trawienia jest stosunkowo długi w porównaniu z węglowodanami prostymi.

Witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminy B3 i B4)

Odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ich niedobór powoduje osłabienie oraz senność, a także problemy z koncentracją. Najwięcej witaminy B3 zawierają ziemniaki, zielone warzywa liściaste, drób, ser, jaja, ryby, drożdże, pełne ziarna zbóż. Bogatym źródłem choliny, czyli witaminy B4, będzie zaś mięso bydlęce, kiełki pszenicy, suche nasiona roślin strączkowych, ryby, orzechy, wątróbka oraz żółtko jaja kurzego.

Żelazo

Najwięcej żelaza znajdziesz w wątrobie cielęcej i wołowej, suchych nasionach roślin strączkowych i natce pietruszki. Żeby ułatwić wchłanianie żelaza, w Twoich posiłkach powinny znaleźć się też produkty bogate w witaminę C.

Magnez

Razem z wapniem pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Gdzie szukać magnezu? W orzechach i nasionach, ciemnych liściach warzyw, rybach (takich jak makrela, łosoś, halibut i tuńczyk), a także w awokado. W szczególności osoby pijące duże ilości kawy, która wypłukuje magnez z organizmu, powinny zwracać uwagę na jego zawartość w codziennej diecie.

Potas

Odpowiada za koncentrację i dobrą pracę mięśni. Wśród skutków niedoboru tego pierwiastka plasują się: nadciśnienie, zmęczenie i zdenerwowanie, skurcze mięśni oraz obrzęki kończyn. Najbogatszym źródłem potasu są na pewno suszone morele i figi, awokado, banany, kiwi, grejpfruty, pomidory, seler i ziemniaki.

Fosfor

Uczestniczy w przewodzeniu bodźców nerwowych. Gdzie znajdziesz najwięcej fosforu? W kaszy gryczanej, konserwach rybnych, rybach wędzonych, podrobach, mięsie, jajach i ciemnym pieczywie.